SEO je skrátený názov, skratka slovného spojenia Search Engine Optimization, čo lajcky preložené do slovenčiny znamená optimalizácia pre vyhľadávače. SEO je jedna z variant zvýšenia organickej návštevnosti Vašej webovej stránky, v našom regióne sa jedná práve o vyhľadávač Google.

Základné varianty zvýšenia návštevnosti.

 1. PPC – Platené kampane vyhľadávania
 2. Neplatená organická časť
 3. Obrázkové vyhľadávanie, taktiež bezplatné

1. PPC – Platené kampane vyhľadávania

Jedná sa o platené kampane, rôznych dodávateľov. Najznámejšou a najúčinnejšou spoločnosťou v našom prostredí je firma Google. Firma Google poskytuje službu Google Adwords, je to služba cez ktorú si môžete danú kampaň sami vytvoriť. Intenzita a výsledky sa odvíjajú od Vašich investovaných finančných prostriedkov, ale aj od profesionálneho nadstavenia kampane a dôkladnej analýzy keywords. Túto službu je však nutné platiť stále a nejedná sa o malé investície, raz prestanete za službu platiť, stratíte sa z vyhľadávania, to je veľká nevýhoda oproti neplatenému organickému SEO. Zväčša sa odporúča robiť skôr iba organické SEO a postupne k nemu pridávať aj platenú časť Adwords. Spoločnosť TRUEStudio s.r.o. sa aktívne venuje aj poradenstvu pri nastavovaní SEO kampaní alebo vypracovaniu organickej časti SEO.

SEO ilustračný obrázok pre vyhľadávanie podľa PPC kampaní

*ako na obrázku vidíte, vedľa ULR linku adresy je zobrazené, že sa jedná o reklamnú kampaň PPC (obrázok je informačný)

2. Neplatená organická časť SEO

Je to časť, ktorá je trvácna a nemusíte za ňu platiť mesačné poplatky, ak si ju ale dokážete zabezpečiť sami. Správnou optimalizáciou dokážete motivovať nových potenciálnych klientov ku kúpe Vašich produktov. Zlepšuje vyhľadávanie vašich web stránok na základe zvolených kľúčových slov, na základe iných stránok odkazujúcich na vaše prezentácie a ďalších iných faktorov o ktorých si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SEO ilustračný obrázok pre vyhľadávanie podľa kľúčových slov

*na obrázku vidíte výsledky vyhľadávania podľa organickej SEO optimalizácie (obrázok je informačný)

SEO rozdeľujeme na základné dve kategórie podľa miesta vypracovávania

 • On-Page SEO
 • Off-Page SEO

On-Page SEO

Každý z internetových vyhľadávačov zohľadňuje a využíva ON-PAGE SEO faktory (ON-PAGE – na stránke) k vytvoreniu poradia výsledkov. Onpage optimalizácia teda zahŕňa všetky techniky, ktoré priamo súvisia s vylepšením faktorov na stránkach. Na tieto činitele sa dá pozrieť z troch úzko prepojených hľadisiek: technické faktory, obsahové faktory a informačná architektúra.

Technické faktory – Technické otázky riešia ako nakódovať a naprogramovať web stránky, aby vyhľadávače mohli indexovať ich obsah a aby ho čo najlepšie pochopili (sémantika). Prakticky ide o vybrané state z pravidiel prístupnosti. Ak stránky zodpovedajú pravidlám prístupnosti, tieto faktory sú automaticky dodržané.

Obsahové faktory – V nich ide najmä o tvorbu kvalitného obsahu (copywriting) a rozmiestnenie zvolených kľúčových slov do prioritných miest na stránke. Prioritné miesta na stránke sú vymenované vyššie, v tomto prípade sa ale rieši ich element – textový obsah.

Informačná architektúra – Informačná architektúra v SEO je tá časť celkovej optimalizácie, ktorá rieši ako zahrnúť jednotlivé témy z rozboru kľúčových slov do webového projektu, čiže štruktúru a navigáciu.

On-page faktory

 • Názov domény a URL adresy – Voľba názvu domény je jedna z prvých vecí, na ktorú je potreba myslieť pri budovaní nového webu.
 • Title tag – Tag <title> je veľmi mocným nástrojom nielen pre SEO, môžete ním priamo ovplyvňovať pozíciu vašich stránok a zároveň aj mieru preklikov.
 • Meta tagy – Meta dáta sú pre priame ovplyvňovanie pozícií už hudbou minulosti, ale ešte stále sa nájdu okolnosti, v ktorých je ich použitie výhodné.
 • Header tagy (nadpisy) – Kľúčové slová v nadpisoch majú väčšiu váhu ako obyčajný text.
 • Ďalšie časti html kódu – Do tejto sekcie sa dostali onpage techniky, ktoré nemohli byť zaradené do tých predchádzajúcich. Sú to (z pohľadu SEO) menej dôležité onpage vychytávky, ktoré ale môžu užívateľom veľmi pomôcť.
 • Obsah stránok – Obsah je základom webových stránok. Ak máte slabý obsah, môžete optimalizovať, ako chcete, aj tak nič nezískate. Naopak ak máte vynikajúci, unikátny obsah, stránky priťahujú návštevníkov samé.
 • Štruktúra webu – Správna štruktúra webu uľahčuje používateľom nájsť požadované informácie. Rovnako tak aj Googlu.

Off-Page SEO

Pre menej konkurenčné kľúčové slová alebo pre tzv. long tail výrazy (výrazy na dlhý chvost) môže samotná onpage optimalizácia zabezpečiť dobré pozície vo výsledkoch vyhľadávania. Pre konkurenčné frázy však už onpage faktory nestačia a je potrebná offpage optimalizácia (optimalizácia faktorov mimo stránky).

Offpage optimalizácia zahŕňa niekoľko častí internetového marketingu – virálny, social media, email marketing a ďalšie. Môžu totiž dopomôcť hlavnému cieľu offpage optimalizácie a to, získať čo najviac a čo najkvalitnejších spätných odkazov (odkazy smerujúce na optimalizované stránky).

Kvalita spätných odkazov sa určuje niekoľkými spôsobmi. Faktory, ktoré sú pravdepodobne súčasťou algoritmu Google vyhľadávania, sú nasledovné:

 • PageRank – Pri získavaní spätných odkazov sa snažíme získať odkazy s čo najväčším reálnym PageRank-om. Pozor, to nie je to isté ako toolbar PageRank. O tom, čo to PageRank je a ako sa počíta, čítajte v prekliku.
 • TrustRank – Dôveryhodnosť web stránok je tiež dôležitým faktorom a oveľa ťažšie manipulovateľným ako PageRank. Snaha pri získavaní spätných odkazov musí ísť smerom k stránkam s čo najvyšším TrustRank-om.
 • Relevantnosť – Nevyhnutným faktorom pri získavaní spätných odkazov je relevantnosť. Relevantnosťou sa myslí to, aby odkazy viedli na vaše stránky zo stránok s podobnou tematikou, akú má váš obsah.

*Kontaktujte nás v prípade akýchkoľvek otázok, radi vám ich zodpovieme a pomôžeme Vám pri výbere najvhodnejších kombinácií variantov.

3. Obrázkové vyhľadávanie

Taktiež ako SEO stránky sa dajú vytvárať aj optimalizácie na vyhľadávanie. Všetky faktory sa dajú použiť aj pri popisovaní obrázkov, pokiaľ je vaše portfólio kreatívne, nie je dôvod prečo nepoužiť aj túto možnosť optimalizácie. Taktiež si vyžaduje podrobnejšiu analýzu kľúčových slov pre relevantné vyhľadávanie vašich obrázkov odkazujúcich na Vaše webové prezentácie.


*V prípade, že niektoré otázky neboli stále ešte zodpovedané, využite naše FAQ – odpovede na Vaše najčastejšie otázky.

Časté otázky

Author

Matúš Stolárik

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *